Alçı Levha

Alçı Levha
Alçı Levha Nedir ? 
 
Alçı Levha, ortası alçı, iki yüzü karton kaplı, seri olarak, standart veya özel boyutlarda ve belli normlarda üretilen düzgün yüzeyli plakalardır. Alçı Levha, dış duvarları bitmiş binaların içinde, yerden duvara kadar her alanda kullanılabilmektedir. Alçı Levha ile asma tavan, bölme duvar, kuru sıva ve kuru yer döşemesi uygulamaları yapılmaktadır.
 
 
Neden Alçı Levha ?
 
* Alçı Levha' ın ph değeri insan vücuduyla aynıdır; bakteri üretmez.
 
* Alçı Levha yangına dayanıklıdır. Tek kaplama yapılarak oluşturulan 7.5cm genişliğindeki en basit Alçı Levha duvar, yangına 30dk. dayanıklıdır. 
 
* Alçı Levha esnektir. Deprem sarsıntılarında esneyebilen yapısı sayesinde patlamaz ve yıkılmaz. 
 
* Alçı Levha hafiftir, 1m boyaya hazır Alçı Levha bölme duvar tuğla duvardan 9 kat daha hafiftir. Bu depremden daha az etkilenmesi anlamına gelmektedir.
 
* Alçı Levha ile eviniz nefes alır. Alçı Levha içerisinde bulunan su moleküllerini bulunduğu ortamın nemi azaldığında ortama geri verir,ortamdaki nem fazlalaştığında kendi bünyesine hapseder, kısacası ortamın nemini dengeler.
 
* Alçı Levha Bölme Duvarlar yer kaybına yol açmaz; minimum 7.5 cm duvar kalınlığı ile düzgün bir duvar elde edersiniz. 
 
* Alçı Levha ile oluşturduğunuz bir duvarı istediğiniz zaman kolaylıkla demonte edebilir, böylece mekanınızı genişletebilir veya küçültebilirsiniz.
 
* Hızlı ve kolay montaj sayesinde işçilikten ve zamandan tasarruf edersiniz.
  
Alçı Levha  Üretimi
 
Alçı Levha üretmek amacıyla kalsine edilen alçı taşı ( baz alçı ), üretilmek istenen Alçı Levha cinsine göre gereken miktarda miksere gönderilir. Bu işlemle eş zamanlı olarak gerekli kimyasallar da sisteme verilir. Mikserde suyla karışan ve gevşek bir harç haline gelen alçı karışımı, yürümekte olan bandın üstüne serilmiş kartonun üzerine püskürtülür. ( Üzerine harç püskürtülen karton açık renkte olup üzerine işlem yapılan bilen yüzdür.) Aynı anda üstten gelen kartonla formasyon presinin altına giren Alçı Levha, pahlı ve ya pahsız olarak şekillendirilir.
 
Bandın üzerinde hareket halinde olan Alçı Levha belli bir noktada donmaya başlar. Üzerine cinsi, üretim tarihi gibi gerekli bilgiler yazıldıktan sonra makasta istenilen boyda kesilir.
 
İşlem yapılan yüzün rulolarda zedelenmemesi için ters yüz edilir ve yürüyen bantlar vasıtasıyla fırına gönderilir. 
Bant üzerinde donan Alçı Levha'ın içindeki su ve alçının reaksiyonu tamamlanmıştır. Fırında ise fazla miktarda bulunan su buharlaştırılır. Fırından çıkan Alçı Levha'ın kenarları tıraşlandıktan sonra üretim cinsine göre belirlenen adette istiflenir. Aşağıda belirtilen şekilde paketlendikten sonra satışa hazır hale gelir. 
  
Taşınması
 
Alçı Levha, elde taşınırken uzun kenarı yere paralel olarak, her iki ucundan tutularak taşınmalıdır.
 
İstiflenmesi 
 
Deformasyonu önlemek için Alçı Levha'lar ahşap ve ya Alçı Levha'dan kesilmiş takozlar üzerinde yatay olarak istiflenmeli, takoz ölçüleri aynı, aralıkları ise 50 cm' yi geçmemelidir. 
 
Depolanması
 
Alçı Levha, kapalı ve kuru bir yerde depolanmalıdır. Açık alanda depolama zorunluluğu varsa, tabandan yükseltilmiş ve yerle ilişkisinin kesilmiş, üzerinin iyice örtülmüş olması gereklidir. 
Depolama sırasında ıslanmış Alçı Levha ile iyi çalışılmaz. Islanmış Alçı Levha' ları yeniden kullanabilmek kuru ve iyi havalandırılan bir ortamda tamamen kurumasını bekleyerek mümkündür. Islanmış Alçı Levha' ların, normal ve yangına dayanıklı çeşitleri 70 saat, suya dayanıklı çeşidi 15 saat sonra yeniden kullanılabilir. 
 
Paketlenmesi
 
12.5 mm kalınlıkta 3 m boya kadar 50 adet ( 1 palet )
 
12.5 mm kalınlıkta 3 m' den daha büyük boylarda 30 adet ( 1 palet )
 
9.5 mm kalınlıkta 3 m boya kadar 60 adet ( 1 palet )
 
9.5 mm kalınlıkta 3 m' den daha büyük boylarda 30 adet ( 1 palet )
 
Herform Alçı Levha 6 mm kalınlıkta 60 adet ( 1 palet )
 
Herkül Alçı Levha 18 mm kalınlıkta 30 adet ( 1 palet )
 
Akustik Alçı Levha ve Karolam Alçı Levha 9.5 mm kalınlıkta 10 adet ( 1 palet )
 
Alçı Levhalar kapalı alanda bulunduğunda üst üste 6 palet istiflenebilmekte, açık alanda ya da zeminin düz olmadığı yerlerde ise bu sayı 5'e düşmektedir. 
 
Alçı Levhalar açık alanda ise üzerine önce naylon daha sonra da branda örtülmeli arada hava boşluğu bırakılmak koşuluyla korunmalıdır.
 
Kesilmesi
 
Üretim sırasında Alçı Levha yazısı basılan yüz,arka yüzdür. Alçı Levha' ların ön yüzündeki karton maket bıçağı ile kesilir. Bıçak kartonu tamamen kesip alçı yüzeye temas etmelidir. 
 
Kesme işlemi hassas ölçü ile yapılıyorsa tahta marangoz metresi kılavuz olarak kullanılır.
 
Kesim yapılan yüzeyin üstte olması kaydıyla Alçı Levha kesim yerinden el darbesiyle kırılır. 
 
Alçı Levha ters çevrilerek arka karton bağlantısı maket bıçağı ile kesilir. Kesilecek parçalar köşeli ve şekilli ise, köşeli ve ya şekilli kesimleri işaretleme işleminden sonra ince dişli testere ileyapmanız gerekmektedir. Bu durumda maket bıçağı kullanımı pratik olmayabilir.
 
Buat delikleri elektrikli delik testeresiyle ve ya bir matkaba takılmış hazır buat testereleri ile yapılabilmektedir.