Alçıpan

Alçıpan
Alçıpan Nedir ? 
 
Alçıpan, ortası alçı, iki yüzü karton kaplı, seri olarak, standart veya özel boyutlarda ve belli normlarda üretilen düzgün yüzeyli plakalardır. Alçıpan, dış duvarları bitmiş binaların içinde, yerden duvara kadar her alanda kullanılabilmektedir. Alçıpan ile asma tavan, bölme duvar, kuru sıva ve kuru yer döşemesi uygulamaları yapılmaktadır.
 

Neden Alçıpan ?
 
* Alçıpan' ın ph değeri insan vücuduyla aynıdır; bakteri üretmez.
 
* Alçıpan yangına dayanıklıdır. Tek kaplama yapılarak oluşturulan 7.5cm genişliğindeki en basit Alçıpan duvar, yangına 30dk. dayanıklıdır. 
 
* Alçıpan esnektir. Deprem sarsıntılarında esneyebilen yapısı sayesinde patlamaz ve yıkılmaz. 
 
* Alçıpan hafiftir, 1m boyaya hazır Alçıpan bölme duvar tuğla duvardan 9 kat daha hafiftir. Bu depremden daha az etkilenmesi anlamına gelmektedir.
 
* Alçıpan mükemmel ses ve ısı yalıtımı sağlar, istediğiniz yalıtım değerlerini söyleyin, size en uygun Knauf Alçıpan Sistemi'ni önerelim!
  
* Alçıpan ile eviniz nefes alır. Alçıpan içerisinde bulunan su moleküllerini bulunduğu ortamın nemi azaldığında ortama geri verir,ortamdaki nem fazlalaştığında kendi bünyesine hapseder, kısacası ortamın nemini dengeler.
 
* Alçıpan Bölme Duvarlar yer kaybına yol açmaz; minimum 7.5 cm duvar kalınlığı ile düzgün bir duvar elde edersiniz. 
 
* Alçıpan ile oluşturduğunuz bir duvarı istediğiniz zaman kolaylıkla demonte edebilir, böylece mekanınızı genişletebilir veya küçültebilirsiniz.
 
* Hızlı ve kolay montaj sayesinde işçilikten ve zamandan tasarruf edersiniz.
 
Alçıpan® Üretimi
 
Alçıpan üretmek amacıyla kalsine edilen alçı taşı ( baz alçı ), üretilmek istenen Alçıpan cinsine göre gereken miktarda miksere gönderilir. Bu işlemle eş zamanlı olarak gerekli kimyasallar da sisteme verilir. Mikserde suyla karışan ve gevşek bir harç haline gelen alçı karışımı, yürümekte olan bandın üstüne serilmiş kartonun üzerine püskürtülür. ( Üzerine harç püskürtülen karton açık renkte olup üzerine işlem yapılan bilen yüzdür.) Aynı anda üstten gelen kartonla formasyon presinin altına giren Alçıpan, pahlı ve ya pahsız olarak şekillendirilir.
 
Bandın üzerinde hareket halinde olan Alçıpan belli bir noktada donmaya başlar. Üzerine cinsi, üretim tarihi gibi gerekli bilgiler yazıldıktan sonra makasta istenilen boyda kesilir.
 
İşlem yapılan yüzün rulolarda zedelenmemesi için ters yüz edilir ve yürüyen bantlar vasıtasıyla fırına gönderilir. 
Bant üzerinde donan Alçıpan'ın içindeki su ve alçının reaksiyonu tamamlanmıştır. Fırında ise fazla miktarda bulunan su buharlaştırılır. Fırından çıkan Alçıpan'ın kenarları tıraşlandıktan sonra üretim cinsine göre belirlenen adette istiflenir. Aşağıda belirtilen şekilde paketlendikten sonra satışa hazır hale gelir. 
 
Taşınması
 
Alçıpan, elde taşınırken uzun kenarı yere paralel olarak, her iki ucundan tutularak taşınmalıdır.
 
İstiflenmesi 
 
Deformasyonu önlemek için Alçıpan'lar ahşap ve ya Alçıpan'dan kesilmiş takozlar üzerinde yatay olarak istiflenmeli, takoz ölçüleri aynı, aralıkları ise 50 cm' yi geçmemelidir. 
 
Depolanması
 
Alçıpan, kapalı ve kuru bir yerde depolanmalıdır. Açık alanda depolama zorunluluğu varsa, tabandan yükseltilmiş ve yerle ilişkisinin kesilmiş, üzerinin iyice örtülmüş olması gereklidir. 
Depolama sırasında ıslanmış Alçıpan ile iyi çalışılmaz. Islanmış Alçıpan' ları yeniden kullanabilmek kuru ve iyi havalandırılan bir ortamda tamamen kurumasını bekleyerek mümkündür. Islanmış Alçıpan' ların, normal ve yangına dayanıklı çeşitleri 70 saat, suya dayanıklı çeşidi 15 saat sonra yeniden kullanılabilir. 
 
Paketlenmesi
 
12.5 mm kalınlıkta 3 m boya kadar 50 adet ( 1 palet )
 
12.5 mm kalınlıkta 3 m' den daha büyük boylarda 30 adet ( 1 palet )
 
9.5 mm kalınlıkta 3 m boya kadar 60 adet ( 1 palet )
 
9.5 mm kalınlıkta 3 m' den daha büyük boylarda 30 adet ( 1 palet )
 
Herform Alçıpan 6 mm kalınlıkta 60 adet ( 1 palet )
 
Herkül Alçıpan 18 mm kalınlıkta 30 adet ( 1 palet )
 
Akustik Alçıpan ve Karolam Alçıpan 9.5 mm kalınlıkta 10 adet ( 1 palet )
 
Alçıpanlar kapalı alanda bulunduğunda üst üste 6 palet istiflenebilmekte, açık alanda ya da zeminin düz olmadığı yerlerde ise bu sayı 5'e düşmektedir. 
 
Alçıpanlar açık alanda ise üzerine önce naylon daha sonra da branda örtülmeli arada hava boşluğu bırakılmak koşuluyla korunmalıdır.
 
Kesilmesi
 
Üretim sırasında Alçıpan yazısı basılan yüz,arka yüzdür. Alçıpan' ların ön yüzündeki karton maket bıçağı ile kesilir. Bıçak kartonu tamamen kesip alçı yüzeye temas etmelidir. 
 
Kesme işlemi hassas ölçü ile yapılıyorsa tahta marangoz metresi kılavuz olarak kullanılır.
 
Kesim yapılan yüzeyin üstte olması kaydıyla Alçıpan kesim yerinden el darbesiyle kırılır. 
 
Alçıpan ters çevrilerek arka karton bağlantısı maket bıçağı ile kesilir. Kesilecek parçalar köşeli ve şekilli ise, köşeli ve ya şekilli kesimleri işaretleme işleminden sonra ince dişli testere ileyapmanız gerekmektedir. Bu durumda maket bıçağı kullanımı pratik olmayabilir.
 
Buat delikleri elektrikli delik testeresiyle ve ya bir matkaba takılmış hazır buat testereleri ile yapılabilmektedir.